Головна Історія Білл Гейтс ОС Windows Пакет «Microsoft Office»

Xbox

Xbox — домашня відеоігрова консоль і перша консоль у серії Xbox, що вироблялася Microsoft. Вперше була випущена 15 листопада 2001 в Північній Америці, а потім Австралії та Європі в 2002 році. Xbox стала першим досвідом Microsoft у завоюванні ринку гральних консолей і другою консоллю, яка вироблялась американською компанією, після Atari Jaguar. Ця консоль шостого покоління змагалася з PlayStation 2, Sega Dreamcast і Nintendo GameCube.

У листопаді 2002 року Microsoft запустила сервіс Xbox Live — платний інтернет-сервіс, який дозволяв абонентам завантажувати новий зміст і спілкуватися з іншими гравцями через широкосмуговий зв'язок. На відміну від онлайн-послуг Sega і Sony, Xbox Live відпочатку підтримуввся консоллю оригінального дизайну завдяки порту Ethernet. Це дозволило консолі Microsoft порівняно рано підтримувати онлайн-ігри і дозволило Xbox стати дійсним конкурентом інших консолей шостого покоління.

Наступник Xbox, Xbox 360, була вперше випущена в листопаді 2005 року. Відтоді виробництво Xbox поступово згорталося, починаючи з Японії в 2005, оскільки на її ринку Xbox продавалася найгірше. В інших країнах продажі припинилися у 2006. Остання гра для неї в Європі, Xiaolin Showdown, вийшла 2006 року, а в Північній Америці, Madden NFL 09, у 2008.

Історія

Початково пристрій задумувався як ігровий комп'ютер, а не гральна консоль. Розробка почалася з того, що в 1999 році четверо інженерів з команди DirectX від Microsoft, Кевін Бахус, Шеймус Блеклі, Тед Хасе і лідер команди DirectX Отто Беркеш, провели мозковий штурм з метою придумати як зробити ПК повноцінною гральною платформою. Таким чином команда сподівалася створити альтернативу майбутній Sony PlayStation 2. Результатом стала ідея про персональний комп'ютер під керуванням Microsoft Windows з характеристиками консолі: швидким завантаженням ігор і простим керуванням. Підрозділ Microsoft, який займався розробкою клавіатур і мишок, почав роботу над контролером, а графічний чип було доручено розробити Nvidia. Для створення прототипу було використано деталі кількох ноутбуків Dell. Команду підтримав Ед Фріс, лідер ігрової індустрії Microsoft того часу.

Згодом ідея комп'ютера трансформувалася в ідею гральної консолі. Проте було прийнято рішення наділити її з жорстким диском, як в ПК, та підключенням до Інтернету. Приставка отримала робочу назву DirectX Box, яка скоротилася до Xbox.

Після наради 14 лютого 2000 року, зібраної Біллом Гейтсом, проект Xbox отримав схвалення. Приставку було презентовано в рамках конференції GDC 2000, де обіцялася наявність жорсткого диска і кабельне підключення до інтернету. В червні того ж року Microsoft купила студію Bungie за 30 млн доларів. Перед студією поставиться завдання зробити розроблювану гру Halo з екшену від третьої особи для ПК шутером від першої особи для Xbox. 5 січня 2001 року Білл Гейтс представив дизайн консолі й контролера в рамках Consumer Electronics Show.

На виставці E3 2001 відбулася чергова демонстрація Xbox, проте через технічні неполадки ввімкнути консоль не вдалося. На демонстраційних стендах демонструвалися приставки зі спрощеною конфігурацією, через що деякі ігри працювали повільно. Xbox вмить стала посміховиськом. Проте Microsoft все ж анонсувала, що приставка надійде в продаж у США 15 листопада 2001 року за ціною 299 доларів.

Вказаного дня продажі Xbox почалися в найбільшому магазині «Toys 'R Us» на Таймс-сквер. Головною грою консолі стала Halo: Combat Evolved і, попри колишні сумніви щодо консолі, швидко принесла їй популярність. Головний герой гри Майстер Чіф став символом Xbox. На січень 2002 року було продано пів мільйона консолей, завдяки чому Microsoft закріпилася на ринку домашніх гральних консолей Північної Америки. Проте продажі PlayStation 2 на той час уже склали 20 млн пристроїв, а Xbox, як виявилося, продавалася за заниженою ціною. Собівартість консолі становила $425 при ціні в магазинах у $299. Виникла поширена думка, що Microsoft стане повноцінним конкурентом Sony тільки за наступного покоління консолей. Отож уже через півтора місяця після запуску Xbox частина команди Microsoft почала працювати над новою консоллю. Microsoft вирішила, що нову консоль необхідно забезпечити запасом потужності на кілька років і підтримкою HD-відео. Запустити її планувалося в 2005 році: до цього часу на ринку з'явиться достатньо HD-телевізорів, а збитки від першої Xbox ще не стануть критичними.

У травні 2002 року відбувся анонс сервісу Xbox LIVE на E3 2002. До січня 2004 доступ до Xbox LIVE відкрився в 14-и європейських країнах і налічував 750 тисяч передплатників. Гра Halo 2 у тому році стала найбільш продаваною грою в історії Xbox і принесла Microsoft 125 мільйонів доларів у перший же день продажів. Вона на два роки стала лідером Xbox LIVE, що стало однією з причин введення зворотної сумісності з наступною Xbox 360. 3 грудня 2004 Microsoft запустила Xbox LIVE Arcade — сервіс з невеликими й простими завантажуваними іграми. Він дозволив невеликим незалежним студіям створювати і продавати ігри для Xbox.

У серпні 2005 року NVidia зупинила виробництво графічного чипа для Xbox, і це означало закінчення виробництва Xbox і перехід до випуску нової консолі. Наступна ігрова система під назвою Xbox 360 надійшла в продаж 22 листопада 2005 року, маючи графічний чип ATI. Xbox 360 було оснащено знімним жорстким диском і підтримкою частини бібліотеки ігор для Xbox за допомогою емуляції. Емулятор періодично оновлюється з метою поліпшення сумісності зі старими іграми і доступний для безкоштовного завантаження через сервіс Xbox Live або як файл на сайті Xbox для запису на CD/DVD. Оскільки архітектура Xbox і Xbox 360 — абсолютно різна, емуляція є єдиним способом збереження сумісності. В 2005 виробництво першої Xbox почало згортатися і остаточно припинилося в 2006. Загалом було продано 24 млн приставок. Тільки 30 червня 2008 Microsoft підтвердила, що Xbox нарешті стала приносити компанії прибуток

Дизайн

Технічні характеристики

Xbox має форму прямокутної коробки з великою буквою X зверху. Розміри складають 324 × 265 × 90 мм, маса — 3,86 кг. Консоль обладнана центральним процесором Intel Pentium III з тактовою частотою в 733 МГц, та графічним процесором nVIDIA NV2A (X-Chip) з частотою 250 МГц. Центральний процесор заснований на 32-бітній архітектурі й виконаний на 180-нм техпроцесі. Приставка підтримує роздільність до 1920×1080 пікселів. Аудіопроцесор NVIDIA «MCPX» підтримує 64 канали 3D звуку. Місткість жорсткого диска складає 8 ГБ. Xbox має 64 МБ оперативної пам'яті DDR SDRAM. Для читання дисків призначений 2x-5x швидкісний DVD-привід, а карта пам'яті на 8 Мб забезпечує перенесення збережень ігор з однієї приставки на іншу. Приставка обладнана мережевою картою, яка дозволяє виходити в Інтернет і користуватися мережею Microsoft Xbox Live.

Геймпад

Xbox має 4 слоти для геймпадів, куди можуть підключатися також і різні аксесуари. Геймпад під назвою Duke спроектований так, щоб в будь-який момент легко перемкнутися з одного типу управління на інше, а всі елементи управління були однаково доступні, проте досить громіздкий, порівняно з контролерами інших консолей. Праворуч розташовані 6 кнопок, позначених буквами A, B, X, Y, і ще 2 кнопки — Біла і Чорна. Між хрестовиною і правою аналоговою ручкою розміщені кнопки Back і Start. На тильній стороні геймпада знаходяться два порти USB, до яких можна підключати карти пам'яті та інші пристрої. На зміну Duke згодом прийшов менший Controller S

Прошивка

Прошивка ігрової приставки Xbox, відома як Xbox OS, є сильно зміненою Windows 2000. Вона оптимізована перш за все для відеоігор, а також має обмеження, які не дають використовувати приставку як ПК. Використовувана файлова система — FATX. Під час адаптації до ігрової приставки в Windows 2000 було змінено 90 % коду, (зокрема, в частині, що відповідає за роботу з файловими системами), тому операційну систему цієї ігрової приставки не можна назвати такою, що належить до лінійки Microsoft Windows. Інтерфейс системи має назву Xbox Dashboard. Сервіс Xbox Live дає можливість грати в онлайн-ігри і завантажувати на жорсткий диск різноманітний контент. Користувач може програвати завантажену музику під час ігор.